Czy powinniśmy się bać? 

Nie, rozważmy tylko kroki, które podjęlibyśmy, gdybyśmy zdecydowali się na transakcję w ASO opartym na DLT. Należy rozeznać się samodzielnie co do istoty takich transakcji, w jaki sposób one są gwarantowane i zabezpieczane. Skonsultować się z doradcą inwestycyjnym, który ma wiedzę na ten temat - ten krok powinien podjąć także podmiot nieprofesjonalny, zarówno jak i emitent instrumentów finansowych, od którego wymaga się znacznie więcej, niż od zwykłego obywatela.

Powinniśmy sprawdzić, kto prowadzi ewidencję papierów wartościowych w DLT - czy to jest spółka prywatna, czy jest nim Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (za chwilę to on będzie mógł prowadzić depozyt). Dom Maklerski czy jakakolwiek spółka, która chce się zająć wprowadzaniem do obrotu instrumentów opartych na DLT, powinna mieć specjalne zezwolenie KNF - należy to sprawdzić w prowadzonych przez KNF stronach.

DLT-o co chodzi?

Ustawodawca w projekcie zmian ustawy o zmianie ustaw w celu ochrony inwestorów na rynku przewidział funkcjonowanie ASO opartego na DLT. W pełni zrozumiałe. Izoluje on system ASO oparty na rozkładzie aktywności Maxwella od opartego na technologii rozproszonego rejestru, w którym dane są całkowicie rozproszone w ramach jednego jeziora po różnych dostawcach. Oczywiście, potwierdzamy, że przekazywanie danych nie byłoby możliwe bez blokchain - długość bloków świadczyłaby o liczbie przekazanych transakcji, część których mogłaby być odrzucana w razie ataku hakerskiego. Stąd konieczność zapewnienia zgodności papierów z wielkością emisji - większy blok sprzyja spamowym transakcjom. Tylko jedno prawo z jednego instrumentu finansowego może być zapisane na rachunku DLT jednej osoby. Jeżeli podmiot jest zwolniony z prowadzenia rejestru DLT, prawa powstają po rejestracji w rejestrze DLT. Z dniem wyrejestrowania akcji z rejestru, są one rejestrowane w ewidencji TSS opartym na DLT. Jednak te decyzje wymagają decyzji walnego zgromadzenia spółki.

ASO-czym jest?

Alternatywny system obrotu jest systemem transakcji zbliżonym do giełdy tradycyjnej, z tą różnicą, że nie podlega dodatkowym regulacjom. W ASO wszystkie transakcje są kojarzone w jednym systemie, umożliwiając szybkie otrzymanie przez emitenta. Na emitenta jest nałożonych więcej obowiązków informacyjnych - powinien on raportować wszystkie zdarzenia korporacyjne w ustalonej formie, wskazując ich podstawę prawną, ale nie może wykorzystywać informacji poufnych do własnej promocji. Częstym zjawiskiem przy niewielkich opłatach za utrzymanie notowań są wysokie stopy zwrotu przy wysokich kursach akcji. W formie ASO są prowadzone niemal wszystkie systemy transakcyjne oferujące instrumenty finansowe powiązane z kryptowalutami.

Spis treści 

  1. 1. ASO - co to jest?
  2. 2. Co ustawodawca ma na myśli przez DLT?
  3. 3. Czy powinniśmy się bać?
05 sierpnia 2023

DLT - czy musimy się bać?

Od kilku lat Internetem trzęsą internetowe giełdy, które uprawiają handel kryptowalutami i pochodnymi instrumentami finansowymi. Ich struktura znacznie odbiega od giełd tradycyjnych, a więc opiera się na technologii blockchain, która jest tylko designem rozproszonego rejestru.

Polski prawodawca od miesiąca proceduje projekt ustawy mającej na celu umożliwienie funkcjonowania alternatywnych giełd opartych na DLT. Wcześniej zrobił to Parlament Europejski, wydając rozporządzenie ustanawiające możliwość funkcjonowania giełd ASO opartych na DLT. W związku z tym polski ustawodawca musi transponować DLT do polskiego systemu prawnego. 

Regulamin strony

Skontaktuj się z nami!

E-mail: laboratorium@legal-lab.pl

laboratoriumprawnicze.legallab@gmail.com

Tel: 511448501

Facebook: Laboratorium Prawnicze Legal Lab

Twitter: AnastazjaDrapa1

Linkedin: Legal Lab Laboratorium Prawnicze