A jak szybko załatwia się sprawy w WSA?
3336 adwokatów, 798 doradców podatkowych i 4938 radców prawnych
występuje w charakterze pełnomocników
stron
5 miesięcy
trwają sprawy w WSA
Najwięcej pełnomocników w postępowaniu reprezentuje administrację państwową. Na drugim miejscu wśród pełnomocników są adwokaci i radcy prawni, potem doradcy podatkowi, co wiąże się z float of litigation w sprawach podatkowych. Najrzadziej występują rzecznicy patentowi.
W takich sprawach nie występują radcy Prokuratorii Generalnej jako pełnomocnicy, ponieważ sprawy rozpatrywane przez sądy administracyjne nie zawsze wchodzą pod ustawowy próg 100 mln zł ani nie mieszczą się w zakresie zastępstwa procesowego.
Średni czas rozpatrywania sprawy wyniósł 5 miesięcy. Przyspieszyły ten czas działania po reformie sądów administracyjnych w 2002 roku, jak również wprowadzanie dodatkowych sygnatur, co okazało się użyteczne wedle naszych prognoz. Sprzyja również wprowadzenie specjalnych procedur o licznych rozwiązaniach cyfrowych. Niestety, przeszkadzają temu zawieszenia działalności w czasie COVID 19, niektóre procedury czy regulacje dot. testowania bezstronności.
Wierzymy, że usprawnienie regulacji prawnych dot. testów bezstronności i trwająca do 2027 cyfryzacja sądownictwa administracyjnego będą sprzyjać przyspieszeniu rozpatrywania spraw w polskich sądach administracyjnych.
36000 spraw
wpłynęło od 2004 roku
76,67 % spraw
jest załatwianych w bieżącym roku
2752 spraw
o tyle zwiększa się zaległość WSA
Najwięcej skarg wpływa do WSA w Warszawie. Drugim w rankingu jest WSA we Wrocałwiu. Większość skarg wnoszonych do WSA jest wnoszona przez osoby fizyczne, osoby prawne. Najmniej skarg wnoszą prokuratorzy czy Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Organizacje społeczne, korzystające ze swojej statutowej działalności, są na trzecim miejscu pod względem wnioskodawców. Najmniejszy wpływ mają WSA w Opolu, Białymstoku.
Poziom załatwiania spraw przez WSA kształtuje się na poziomie 76%. Oznacza to, że 76% spraw jest załatwianych w bieżącym roku, a reszta jest załatwiana w latach następnych. Kolejne 20% spraw mogą zostać załatwione w następnym roku i późniejszych. Późniejsze załatwienie spraw rzutuje na szybkość postępowania i może wpłynąć na poszukiwanie WSA w innej lokalizacji.
Zaległość WSA wzrosła, co oznacza, że konieczne są pilne działania. Przyczyną jest wskaźnik operatywności >1, co oznacza, że więcej niż jedna sprawa niezałatwiona kumuluje się na 1 pozostałą do załatwienia.
Ujednolicić stan udostępniania danych z aktualnego roku
Udostępniać dane o średnim czasie rozpatrywania spraw
WSA powinny udostępniać dane z 2023 roku na swoich stronach. Dzięki temu obywatele uzyskają informacje, ile spraw jest aktualnie załatwianych w bieżącym roku. Konieczne jest ujednolicenie sposobu podawania danych m.in. poprzez podawanie sumarycznych danych
Konieczne jest to ze względu na informacje o przewlekłości postępowań sądowoadminsitracyjnych. Dzięki tym danym WSA będą mogły zastosować odpowiednie ustawowe środki organizacyjne, aby usprawnić zbyt długi czas załatwiania spraw. Z pewnością sprzyjać temu będzie cyfryzacja postępowania administracyjnego.
Ewentualnie możliwa jest recepcja metodologii opisanej tutaj . Metodologia oparta o prawa logiczne i model matematyczny pomogłaby śledzić dane, ustalać pożądane cele do osiągnięcia.
A dzięki temu uniknie się rozbieżności w danych, które zauważyliśmy w niektórych WSA.
Stan danych statystycznych
4 WSA z 16 WSA
udostępnia dane z bieżącego roku na stronach internetowych
100% statystyk ruchu spraw
publikowanych na stronie w formie pliku pdf
100% statystyk ruchu spraw
pochodzi z 2004 roku
100% WSA
rozpatruje sprawy o sygnaturach SA i SB
1 WSA z 16 WSA
rozpatruje tylko sprawy o sygnaturach SA i SB
4 WSA z 16 WSA
rozpatruje tylko sprawy o sygnaturach SA, SAB, SO
5 WSA z 16 WSA
udostępniają dane o średnim czasie rozpatrywania spraw
Około 1/4 WSA udostępnia dane statystyczne z ruchu spraw na swoich stronach internetowych. Wszystkie sądy administracyjne publikują sprawozdania statystyczne i opisowe, co jest akceptowalnym standardem.WSA zdecydowały się na publikację danych z 2023 roku.
Dane te ukazują stan na luty 2023. Zrobiły to sądy, które publikowały statystyki ruchu spraw na własnych stronach internetowych. Większość danych opisowych mamy do 2022 roku. Nadal będziemy korygować prognozy po uzyskaniu kolejnych danych.
Wszystkie WSA posiadają statystyki z 2004 roku, jednak niektóre zdecydowały się na udostępnienie danych z 2013 roku. A jeszcze jeden WSA raportuje dane sprzed 2002 roku (!)
Zakres repertoriów rozpatrywanych spraw jest wąski. Wszystkie WSA rozpatrują sprawy o sygnaturach SA i SB, a nieliczne rozpatrują sprawy o sygnaturach SO lub SPP. Niestety, zauważyliśmy też rozbieżności w danych, co zasugerowało nam, że sprawy były zamknięte i dopisane później.
Nie wszystkie WSA zamieszczają w statystykach średni czas rozpatrywania spraw, co nie zawsze pozwoli określić terminowość postępowania. Konieczne dla nas jest śledzenie czasu rozpatrywania spraw.
Publikujemy indywidualne arkusze prognoz dla sądów administracyjnych i raport z ruchu spraw w sądach administracyjnych.
Zbadaliśmy wszystkie 16 polskich WSA. Publikujemy w tym wypadku wyniki naszych badan
E-mail: laboratorium@legal-lab.pl
laboratoriumprawnicze.legallab@gmail.com
Tel: 511448501
Facebook: Laboratorium Prawnicze
Twitter: AnastazjaDrapa1
Linkedin: Anastazja Drapata