NAGŁÓWEK

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

Jak można zaspokoić się?

Pytanie doktrynalne: kto może zaspokoić się z obligacji? Do 2020 roku obligatariuszom odmawiano możliwości zaspokojenia się, co dotyczyło obligacji emitowanych przed 2015 rokiem (III CZP 55/19, uchwała SN). Doktryna na ten temat interesuje się tylko dochodzeniem przez administratora hipoteki czy zastawu, także obligatariuszami. Administrator zabezpieczeń bezwzględnie dochodzi swoich roszczeń (obligatariuszy), mając takie uprawnienia z ustawy o obligacjach i ustawy o hipotece.

Jak pozbyć się niechcianej emisji?

Chociaż ustawa tego nie precyzuje, a kodeks cywilny odsyła do przepisów o zleceniu (i słusznie, bo prawdopodobieństwo powiązań jest wysokie), jest to przedmiot sporów. Jednak można jej się pozbyć na kilka sposobów, które omówimy poniżej:

1. Wypowiedzenie umowy administratorskiej

Jak najbardziej ten krok przyczynia się do dalszego bezpłatnego działania w imieniu własnym na rzecz obligatariuszy. Jednak funkcje administratora pełni się do momentu wyboru innego administratora czy banku reprezentanta. Umowa administratorska nadal jest podobna do zlecenia

Jeżeli żaden podmiot nie chce przejąć funkcji administratora? nadal pozostaje ten sam podmiot. Najlepszym sposobem byłoby zastosowanie instytucji przymuszenia do złożenia oświadczenia woli (art. 64 k.c.), w którym emitent powoła innego administratora.

2. Cesja zastawu

Odbywa się na tych samych zasadach co cesja wierzytelności z art. 509 kc. Wtedy administrator zabezpieczeń przenosi umową wierzytelność innej osobie, która zgodzi się nabyć wierzytelności zastawne. 

3. Oświadczenie o niedojściu emisji do skutku.

Naszym zdaniem zawsze się przydaje, kiedy emitent nie ustanowi zabezpieczeń zgodnie z art. 74 ust.3 ustawy o obligacjach. Także kiedy emitent nie jest w stanie ze względu na swoją sytuację spłacić obligatariuszy po wykupie. 

4. Oświadczenie o zmianie warunków emisji w zakresie formy, warunków zabezpieczenia

To jest sposób na powiedzenie "non pasaran" emitentowi, którego naruszenia po emisji stają się bardziej ewidentne, a nie dałoby się zaspokoić obligatariuszy. W razie zmiany okoliczności, których nikt nie przewidział (nierealne szanse na zaspokojenie się z zabezpieczeń związane ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych, brak przedmiotu zabezpieczenia, brak szans na czegokolwiek) wygasają dotychczasowe WEO i emitent musi wyrejestrować dotychczasowe z KDPW albo znaleźć nowego administratora na nową serię obligacji. 

Nie należy mylić tego oświadczenia ze zgodą na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokali. 

Jakie można ustanowić zabezpieczenia?

Akt dobrowolnego poddania się egzekucji art. 777 par.1 pkt.4-6 kpc

Nie jest to w żadnym przypadku zabezpieczenie, tylko wskazuje, przeciwko komu można wystąpić z roszczeniem o zapłatę (Postanowienie SN z 13.01.2023 r., III CZP 145/22). Choć najczęściej wiąże się z zabezpieczeniami (pkt.5), zastawem lub hipoteką (pkt. 6)

Umowy powiązane

Umowy te muszą wskazywać, że finansują obligacje. Mogą to być umowa pożyczki, cesja wierzytelności (dla innego podmiotu czy zagranicznego banku), depozyt (u notariusza albo na rachunku zastrzeżonym).

Zastaw finansowy

Zastaw może być ustanowiony jako zabezpieczenie wierzytelności pieniężnej, kredytowej, instrumentach, nie wymaga umowy z podpisami ani datą pewną.

Weksel

Weksel jest zabezpieczeniem dodatkowym, statuuje obowiązek zapłaty określonej sumy, jest bardzo łatwo zbywalny (indos)

Hipoteka

Ustanawiana na nieruchomościach, prawie użytkowania wieczystego, prawie do lokalu lub statku morskim (hipoteka morska)

Zastaw

Ustanawiany na ruchomościach, ich wyznaczonych zbiorach lub prawach do spółek czy papierów wartościowych.

Kim jest administrator zabezpieczeń?

Kim jest administrator zabezpieczeń?

 

 

 

Obowiązkowe ustanowienie administratora zabezpieczeń?

 

 

 

 

 

Kto może być administratorem?

 

Administrator zabezpieczeń zarządza wszelkimi zabezpieczeniami obligacji ustanowionymi przez emitenta na rachunek obligatariuszy, lecz we własnym imieniu. Administrator zabezpieczeń jest zastępcą pośrednim - przekazuje spieniężone prawa obligatariuszom, reprezentując ich w postępowaniu z emitentem obligacji.

Administrator zabezpieczeń musi być ustanowiony z mocy art. 29 ustawy z dnia 15 stycznia 2015 o obligacjach. Nie jest w ustawie sprecyzowane, czy jest to administrator zastawu, czy tylko administrator hipoteki, czy innych zabezpieczeń. Warunki emisji obligacji muszą wprost wskazywać, że dany podmiot jest administratorem zastawu lub innych zabezpieczeń. Umowa powinna zawierać wskazanie podmiotu jako administratora i jego uprawnienie do reprezentowania obligatariuszy - bez tego nie jest możliwe reprezentowanie ich w sądzie w razie ewentualnej zwłoki emitenta. 

Administratorem może być dowolny podmiot, także bank, z którym należy zawrzeć umowę o reprezentację. Umowa ta jest konieczna w przypadku obligacji transformacyjnych. 

15 sierpnia 2023

Jak zabezpieczyć swoje obligacje?

Domyślna treść artykułu.

Temat obligacji coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Coraz częściej obligacje figurują w kontekście najbardziej medialnych spraw. Jednak inaczej prezentuje je doktryna, a inaczej orzecznictwo. Nie zauważamy jednak, kto się opiekuje obligacjami - kto jest administratorem ich zabezpieczeń, ani czy są one zabezpieczone. W doktrynie osią podziału jest problem tego, jak administrator zabezpieczeń wypowiada umowę. Innym orzeczniczym problemem jest to, jakie zabezpieczenia są zabezpieczeniami, a jakie obligacji nie zabezpieczają. Pytanie brzmi jednak: Jak i czym zabezpieczyć obligacje, podejmując się ich emisji?

 

Regulamin strony

Skontaktuj się z nami!

E-mail: laboratorium@legal-lab.pl

laboratoriumprawnicze.legallab@gmail.com

Tel: 511448501

Facebook: Laboratorium Prawnicze Legal Lab

Twitter: AnastazjaDrapa1

Linkedin: Legal Lab Laboratorium Prawnicze