Dalsze kroki

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

Jak wykonaliśmy konstrukcję sieci?

Nasze badania zaczęliśmy od dość znanej sprawy, w której wystąpiła spółka - właścicielka lotniska w małej gminie w Zachodniopomorskiem. Sprawa w Sądzie Najwyższym ma sygnaturę II CSKP 1005/22, jej sygnatura źródłowa I ACa 36/20. Spółka podpisała umowę o użytkowanie wieczyste terenu z miastem Koszalin, na którym to terenie miała zrewitalizować poradzieckie lotnisko, co wpisywało się w plan zagospodarowania przestrzennego. Spółka nie wykonała należnych prac w terminie wyznaczonym przez umowę z miastem, skoro nie uzyskała pozwolenia na budowę. Spółka złożyła pozew do sądu okręgowego w Koszalinie w 2011, a ostateczny wyrok został wydany w 2019 roku. 

Do czego konstrukcja się przyda?

Konstrukcje sieci złożonych przydają się do budowania analiz rozbieżności tekstowych czy tworzenia analizy tekstu. Znalezienie słów kluczy pomaga w odnalezieniu miejsc wspólnych, którymi posługujemy się w dalszych badaniach. Po odnalezieniu loci communes przystępujemy do definiowania tez występujących w danym temacie. Dalej podlega to analizie zbiorczej rozbieżności tekstowych. W taki sposób dochodzimy do stosowanego przez nas modelu Isinga, czyli modelu badania rozbieżności, które często się zdarzają. 

Konstrukcja sieci złożonych pomaga wykryć zbliżone do siebie treści - a to jest właśnie analizowany przez nas kryzys tożsamości, polegający

na powielaniu treści innych aktów prawnych czy dokumentów. 

Permutacje w sieci złożonej nie stanowią powodu do zmian w jej konstrukcji. Zmiany stanowią zaś przyporządkowanie innych miejsc lub nawet połączenie zagadnień ale ujętych w nowej perspektywie. 

Wychodzenie z coraz nowszymi ujęciami zagadnienia przynosi nową jakość naszych badań - o to chodzi w złożoności

ale też prowadzi do powstania rozbieżności.

Jeżeli to prowadzi do powstania ewentualnych rozbieżności, to jest szansa wykorzystać konstrukcje powiązań sieci złożonych do odnajdywania miejsc w innych dziedzinach czy stosowania analogii wyprowadzonych z nowych konstrukcji. Przyczyni się to do zmian w ukłądach sił w doktrynie, orzecznictwie czy nawet w społeczeństwie.

Konstrukcja powiązań

Powiązania konstruujemy, wybierając słowa klucze i wybrane wcześniej przez nas dokumenty. Konieczna jest logiczna spójność tematycznych powiązań z dokumentami. Wyniki naszych rozważań radzimy zapisać w pliku albo na kartce. 

Wybór kluczy

Wybieramy słowa klucze, korzystając z analizy tekstowej. Możemy to zlecić programowi, a możemy także zrobić sami

Poziom tekstu orzeczenia

Z poziomu tekstu wykrywamy powiązania w systemie antyplagiatowym, co nam pomoże znaleźć teksty powiązane, jeżeli nie zostały przytoczone. 

Badanie liczby orzeczeń

Badamy powiązane orzeczenia. Możemy to zrobić za pomocą narzędzi powszechnie dostępnych, tj. SAOS (do czego zachęcamy).

Badamy, jakie ma akty powiązane

W ustawie są zamieszczone odwołania do innych ustaw powiązanych tematycznie. Możemy je znaleźć już na poziomie tekstu.

Wybieramy losową ustawę

Wybór ustawy może być losowy. Ustawa może dotyczyć dowolnej materii. Możemy w tak samo wybrać inne akty.

Sieci złożone - jak wyglądają?

Czym jest sieć złożona?

 

 

 

Co świadczy o sieci złożonej?

 

 

 

 

Jaką siecią jest prawo? 

W systemie europejskim jest siecią dystrybutywną

W systemie common law jest siecią zbliżoną do sieci Poissona czy przypadkowej

 

Sieć złożona jest systemem o nietypowych dla znanej nam topologii matematycznej właściwościach, pełne licznych, często niekonwencjonalnych powiązań między obiektami.

Sieci złożone w fizyce nie mają licznych definicji trwałych, więc nasza definicja jest realna, operacyjna.  A w naukach prawnych?

Sieć złożoną w prawie charakteryzują:

  • trwałe powiązania tekstowe i logiczne między elementami
  • obecność więcej niż 3 elementów - między nimi można już mówić o relacjach wielostronnych.
  • czasem powiązania hierarchiczne - taką siecią będziemy się zajmować

Jeżeli mówimy o prawie, możemy wyobrazić je jako sieć złożoną z więcej niż jednego elementu, opartego o hierarchię jego źródeł pochodzenia, czyli aktów prawnych. Taka sieć jest dystrybutywna.

W Polsce hierarchiczną funkcję po Konstytucji i umowach międzynarodowych ratyfikowanych za zgodą Sejmu pełnią ustawy. Każda ustawa ma swoje akta wykonawcze, które stanowią podstawę do dalszych decyzji organów władzy samorządowej czy innej państwowej. A treścią ustawy jest związane orzecznictwo sądowe, które tylko je interpretuje. I nawet na poziomie orzecznictwa czy aktów wykonawczych można znaleźć określone logiczne (bądź nie) powiązania. I mamy tu do czynienia ze zjawiskami typowymi dla sieci złożonych - o czym powiemy dalej.

 

18 maja 2023

Konstrukcja sieci złożonej

Wychodzimy z założenia, że prawo można badać jako sieć powiązań między jednostkami. Z tego wynika logiczny i spójny charakter systemu prawa, który nie jest już postulatem, a powinnością każdego systemu. Za siecią złożoną przemawia to, że nie zawsze można powiedzieć o prawie na podstawie jednej tylko regulacji - a to jest zgubne. W każdej regulacji można znaleźć wewnętrzne powiązania z innymi pokrewnymi. W każdym orzeczeniu również można te powiązania znaleźć.

I temu poświęcamy dzisiejszą serię badań.

 

Regulamin strony

Skontaktuj się z nami!

E-mail: laboratorium@legal-lab.pl

laboratoriumprawnicze.legallab@gmail.com

Tel: 511448501

Facebook: Laboratorium Prawnicze Legal Lab

Twitter: AnastazjaDrapa1

Linkedin: Legal Lab Laboratorium Prawnicze