4. Wskaźnik odroczeń

O to chodzi, że dzięki wskaźnikowi odroczeń badamy, ile spraw jest odraczanych. Wskaźnik obejmują odroczenia w rozprawach i w ogłoszeniach orzeczenia. 

Jest to iloraz odroczeń spraw i ogólnych zaległości mierzony w procentach

Wo = odroczenia /(wpływ + pozostałość z ubiegłego roku)

 

 Dzięki temu widzimy, ile spraw jest odraczanych każdego roku. Nie zawsze oznacza to, że sprawy są wpisywane do załatwionych. Robimy korelację między prawdopodobieństwem załatwienia i wskaźnikiem odroczeń. 

 

Podobnie modelujemy za pomocą Distribution Moving Average (rozkładowa średnia ruchoma) - średnia modelowych rozkładów gaussa, binoma i poissona. Tworzymy prognozy do 2027 roku.

 

3. Badamy wskaźnik kumulacji spraw

Wskaźnik kumulacji spraw, czyli operatywność, będziemy definiować jako sposób radzenia z wpływem spraw w aktualnym roku i potencjalnym pozostawianiem zaległości na następny rok.

 

Operatywność jest ilorazem spraw pozostałych na rok następny i spraw pozostałych z roku ubiegłego. Oznacza to, że 1 sprawa niezałatwiona w aktualnym roku przekłada się na pozostałe w roku następnym.

 

Operatywność mierzymy w skali liczb całkowitych dodatnich gdzie 0 jest najmniejszą wartością.

Oznacza to brak kumulacji spraw.

Wartości powyżej 1 oznaczają znaczną kumulację spraw.

Najgroźniejszym sygnałem jest wskaźnik kumulacji spraw powyżej 2, co oznacza już sytuacje niedopuszczalne. W takim przypadku należy już działać!

2. Badamy załatwialność procentową i liczbową

W tym kroku ustalimy wskaźniki. Będzie nas interesować realna liczba załatwionych spraw w roku i załatwialność jako prawdopodobieństwo załatwienia sprawy w jednym roku. Dzięki temu zobaczymy, jakie zaległości mają sądy. Potem zbadamy realny wskaźnik kumulacji spraw i odroczeń. 

Załatwialność mierzona jest na dwa sposoby:

procentowo - od 0 do 100% = jest to prawdopodobieństwo załatwienia danej sprawy w danym roku,

  • iloraz liczby spraw załatwionych od sumy pozostałych z ubiegłego roku i wpływu w danym roku

liczbowo - jako liczba całkowita, rożnica pozostałych z ubiegłego roku i pozostałych na następny

Załatwialność procentowa - prawdopodobieństwo załatwienia sprawy:

  • 0-20% - wymaga natychmiastowej reakcji i długotrwałej naprawy
  • 20-40% - wymaga pilnej reakcji i długotrwałej naprawy
  • 40-60% - wymaga szybkiej reakcji i działań naprawczych rozłożonych w czasie
  • 60-80% - wymaga adekwatnej reakcji i działań zapobiegawczych
  • 80-100% - wymaga łagodnych działań prewencyjnych

Załatwialność liczbowa, dalej mierzona w decylach jako realna zmiana:

  • <0 (spraw) - zaległości wymagające naprawy
  • >0 (spraw) - spadek zaległości

1. Zbieramy dane

Nasze dane pochodzą z otwartych, ogólnodostępnych źródeł. Pochodzą one ze sprawozdań sądów powszechnych, sądów apelacyjnych. Najbardziej interesują nas statystyki ruchu spraw, bo to one wskazują, ile spraw jest realnie załatwionych, a co pozostało do załatwienia. Istotny jest czas rozpatrywania spraw, dzięki czemu da się ustalić średni czas rozpatrywania, a to jest punkt wyjścia do ocen szybkości bądź przewlekłości postępowań.

Kluczowe dla nas będzie badanie sądów w ujęciu rocznym, do 2022 roku. Dzięki tym danym możemy prognozować, jaki będzie wpływ spraw i prawdopodobieństwo ich załatwienia.

Kolejnym istotnym elementem badań będzie analiza według repertoriów, które przedstawiamy tutaj. A to dzięki nim zbadamy, jakiego rodzaju sprawy otrzymuje sąd. Istotnie analizujemy liczbę wpływu skarg ze względu na symbole i repertoria.

Zauważyliśmy, że dane zostały zestawione na urzędowych formularzach Ministerstwa Sprawiedliwości. W miarę możliwości dane uzyskamy od 2002 roku, kiedy została uchwalona nowa ustawa - Prawo o sądach powszechnych. 

Wszystkie dane badamy w ujęciu rocznym do roku 2022, co daje nam szeroką perspektywę na ten temat

16 kwietnia 2023

Metodologia badania statystyk sądów powszechnych

Badamy tutaj statystyki orzeczeń z sądów powszechnych. Ze względu na specyfikę każdej procedury innej niż administracyjna musimy wprowadzić odrębną metodę statystyczną. Przyjmujemy tutaj najszerszą możliwą perspektywę. Pojawią się w naszych badaniach nowe wskaźniki. 

O sądach powszechnych i ich efektywności dużo się mówi, a ocena funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości obecnie jest negatywna. Ok. 52% badanych uznaje, że wymiar sprawiedliwości funkcjonuje negatywnie, a istotnym problemem jest jego przewlekłość. 

Nadal Polska jest liderem w prowadzonych przed ETPCz postępowaniach o prawo do sądu - 46% skarg dotyczy prawa do sądu, szczególnie przewlekłego postępowania czy bezstronności.

Jak możemy temu zaradzić? Wprowadzamy nową metodę matematyczno-statystyczną, która pozwoli diagnozować problemy w tej materii i podejmować właściwe kroki.

Regulamin strony

Skontaktuj się z nami!

E-mail: laboratorium@legal-lab.pl

laboratoriumprawnicze.legallab@gmail.com

Tel: 511448501

Facebook: Laboratorium Prawnicze Legal Lab

Twitter: AnastazjaDrapa1

Linkedin: Legal Lab Laboratorium Prawnicze